wtorek, 7 czerwca 2016

Moja nowa kareta :)

Odkąd tylko zacząłem pracę jako wolontariusz z bezdomnymi, dawno temu w Lublinie, chciałem nauczyć się nowych rzeczy związanych z pierwszą pomocą, bo nie umiałem w tym temacie zbyt wiele, a problemy związane z różnymi ranami, czy atakami padaczki zdarzały się bardzo często. Chciałem pójść na kurs zaawansowanej pierwszej pomocy, ale zawsze brakowało mi czasu, żeby spędzić 9 dni na sali wykładowej, bo rodzina, bo praca, bo wolontariat i inne takie rzeczy. Więc dałem sobie z tym spokój.

Ale kiedy okrzepliśmy już po przeprowadzce na Gibraltar, zacząłem szukać sobie czegoś dodatkowego do roboty i w internecie znalazłem stronę St. John Ambulance na Gibraltarze. Okazało się, że oferują kurs FAW (ekwiwalent naszej zaawansowanej pierwszej pomocy) w zamian za "odpracowanie" go jako wolontariusz, a że miałem wtedy więcej wolnego czasu niż pieniędzy, to była dla mnie świetna okazja. 

Na pierwsze zajęcia poszedłem na początku lutego w ubiegłym roku, a w czerwcu zdałem egzamin z FAW. Potem, po wakacyjnej przerwie, zaczęły się kolejne szkolenia, z gazów medycznych, transportu pacjentów, itp. Zaraz potem trafiły się pierwsze służby jako ratownik przy różnych imprezach na Gibraltarze, a niedawno także wyjazdy jako załoga karetki transportu medycznego do różnych szpitali i klinik w Hiszpanii. No i w końcu, w ubiegłym tygodniu pojechałem pierwszy raz jako kierowca, co było okropnie stresujące i pociłem się z nerwów przez cały czas, chociaż klima chodziła na maksa.No i wydaje mi się, że nalazłem sobie nową pracę.
Oczywiście nie planuję zakończenia pracy jako copywriter i tłumacz, bo wolontariusz zwykle bardzo kiepsko zarabia ;) ale teraz czuję że robię coś ważnego i to jest bardzo fajne uczucie.

-----

Now, the title is in Polish only, as it is a wordplay and I really couldn't figure out how to translate it into English. Sorry ;)

Ever since I started my volunteering work as a streetworker with the homeless, back in Lublin, many years ago, I've been interested in expanding my first aid skill which, at that time, were very poor and problems with different wounds, epileptic seizures, etc. were happening very often. I was thinking about taking a "zaawansowana pierwsza pomoc" course, which is a Polish equivalent of FAW, but I've never really had the time to spend nine days in the lecture room nine to five, due to family, work, volunteering and other commitments. So i gave up.

Once we've established ourselves in Gibraltar, I started to look for some things for me to do other than work and family and came across St. John Ambulance Gibraltar website. They offered First Aid at Work course free in return for volunteering which was perfect for me, as I had more time on my hands than money in my pocket. 

I stared in early February last year and passed my FAW exam in July. Shortly after summer break I began my courses in other subjects necessary for a first aider, such as medical gases, patient handling and transport. Shortly afterwards I also stated going for public duties in Gibraltar and lately, to various hospitals and clinics in Spain as a patient transport ambulance crew. Finally, last week I drove the ambulance myself for the first time, which was a very stressful thing indeed and I was sweating like a pig, even though the AC was on all the time.

So, I think I've found myself a new career.
Not that I'm planning to quit my copywriting and translating job, volunteering doesn't really give you a stable income ;) but still I feel that I'm doing something a bit more important now. And it feels really good. 

5 komentarzy:

 1. Brawo Michał, gratulacje dla świeżo upieczonego stangreta białej karety!
  Ania V.

  OdpowiedzUsuń
 2. Co to jest nasza "zaawansowana pierwsza pomoc"? W Bolandzie kojarzę tylko Ratownika Kwalifikowanej Pierwszej pomocy (6-ciodniowy kurs) oraz Ratownika Medycznego (studium policealne). W UKu są kursy (albo wytyczne) Basic Life Support (BLS) i Advanced Life Support (ALS), ale szczegółów nie znam. To to drugie?

  Tak czy inaczej - gratki, i poczytaj Abnegata "Z życia woźnicy" (do wyguglania)! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chodziło mi o Kwalifikowaną Pierwszą Pomoc. A co do kursów, to nie mam pojęcia dlaczego, ale u nas po tych wszystkich, które robiliśmy, teraz szkolimy się na First Respondera, a potem będziemy mieli kurs na Emergency Medicine Technician. Z tym, że to są "nasze" kursy, St. John ma uprawnienia do szkolenia i certyfikowania do EMT włącznie.

  A Abnegata już czytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. That’s a nice site you people are carrying out there. Bluboo Maya smartphone

  OdpowiedzUsuń
 5. I very thankful to comment here.In few days I have searching entertainment for my upcoming sister's 8th birthday. Then I saw caricature artist toronto and really I am very happy to saw that. When I saw there Face painting toronto firstly I noticed that they provide a wide array of high quality entertainment foevery events. My little sister love entertainments and excitements. So I plan for book this and I wanted that my sister's birthday had memorable to her. Are you
  interested about that you visit there website.

  OdpowiedzUsuń